Szanowni Państwo
Doskonale wszystkim znana sytuacja na Ukraina każe nam przypuszczać, iż za chwilę, jeśli nie już, pojawią się pacjenci, w tym ranni, z różnego rodzaju schorzeniami wymagającymi specjalistycznego leczenia. Część z nich trafi do szpitali najbliżej granicy, część „losowo” do różnych ośrodków. Koordynacja ich leczenia może być trudna, a szpitale leżące bliżej granicy mogą mieć problemy z przekazywaniem pacjentów do specjalistycznego leczenia, które już dziś nie jest proste.
Dlatego proponujemy narzędzie ułatwiające przekazywanie pacjentów do odpowiednich ośrodków.
- Szpital mający pacjenta wypełnia szablon z jego podstawowymi danymi.
- Ośrodek specjalistyczny wypełnia krótką ankietę dotyczącą zakresu swoich możliwości pomocy.
- Koordynatorzy tworzą bazę i kojarzą ośrodki chcące przekazać i przyjąć pacjenta
- Dalsze szczegóły ustalane są już bezpośrednio.
Pracujemy też nad wciągnięciem jednostek transportowych do tego „systemu”. Koordynacja odbywać się będzie w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej, w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Kierownik Prof. Tomasz Banasiewicz). Służyć będzie do niej na razie poczta szpitalna (bezpieczna i spełniająca wszelkie wymogi RODO) przekazpacjenta@spsk2.pl.
Mamy nadzieję, że szybko uda się uruchomić aplikację, która „zautomatyzuje” bazę danych.
Na razie musimy liczyć na siebie nawzajem i starać się wspierać w tych trudnych chwilach. Zarówno w trosce o wszystkich tych, którzy ucierpieli w niezawinionym przez siebie konflikcie, jak i w trosce o nas nawzajem, pomogli sobie i „podzielili” się problemami medycznymi, jakie na nas czekają.
Projekt realizowany jest pod patronatem Towarzystwa Chirurgów Polskich.
Tomasz Banasiewicz
Koordynator projektu z ramienia TChP
Formularze:
Dane ośrodka przyjęcie pacjenta