Profesor Waldemar Jędrzejczyk
Wspomnienie
Trudno jest pisać o człowieku, z którym związane było całe moje życie zawodowe.
Dnia 15 maja 2023 roku odszedł na wieczny dyżur chirurgiczny nestor naszego zawodu nasz nauczyciel i mistrz.
Urodził się 01.01.1933 roku w Skarżysku Kamiennej, tam ukończył szkołę średnią. Podjął studia na Wydziale Lekarskim na Akademii Medycznej w Białymstoku. Dyplom lekarza uzyskał w 1958 roku. Rok później związał się na całe życie z chirurgią. Rozpoczął pracę w Oddziale Chirurgii Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, znanego toruńskiego chirurga dr Stefana Myszki. Drugi stopień specjalizacji uzyskał w 1967 roku. W roku 1969 uzyskał stopień doktora nauk medycznych na Akademii Medycznej w Gdańsku. Tematem dysertacji doktorskiej było: „Leczenie zespołu poresekcyjnego po operacjach żołądka sposobem Billroth II i Rydygiera z powodu choroby wrzodowej"Przez dwa lata był kierownikiem przychodni chirurgicznej na ul. Uniwersyteckiej.
W 1971 roku objął stanowisko ordynatora Oddziału Chirurgii świeżo wybudowanego Szpitala Miejskiego nr 2, który przemianowano na Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu.
Odbył wiele staży naukowych w kraju i zagranicą.
Podstawą jego rozprawy habilitacyjnej były prace brytyjskiego chirurga Raymonda Maurica Kirka. W 1977 roku uzyskuje stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy: „Śluzówkowa antrektomia Kirka w modyfikacji własnej w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy"”.
W 1978 roku organizuje 49 Zjazd TCHP.
Od 1989 roku kieruje początkowo Oddziałem Klinicznym a potem Katedrą i Kliniką Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Akademii Medycznej w Bydgoszczy.
W 1992 roku otrzymuje tytuł naukowy profesora nauk medycznych.
W latach 1990-1996 pełnił funkcję Prorektora na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Bydgoszczy.
W trakcie swojej kariery zawodowej 32 asystentów uzyskało drugi stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej, a dwóch tytuły profesorskie. Był wychowawcą kilku ordynatorów chirurgii.
W roku 2003 przechodzi na emeryturę, pracuje dalej jako chirurg w Aleksandrowie Kujawskim i wykłada w Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku.
Ta krótka notka biograficzna nie oddaje w pełni osobowości Profesora. Zawsze wymagający, zaangażowany w nowe techniki i metody operacyjne zarażał swym entuzjazmem do chirurgii swoich asystentów. Spadkobierca starej szkoły toruńskich od Dandelskiego poprzez jego mistrza dr Myszkę, do samodzielnego rozwoju jako lider grupy zapaleńców.
Dbał o rozwój zespołu zarówno naukowy jak i dydaktyczny tworząc podwaliny naukowej chirurgii od chirurgii żołądka, którą kochał poprzez chirurgie onkologiczną, naczyniową do wprowadzenia nowoczesnej chirurgii laparoskopowej.
Uwielbiał pracę na sali operacyjnej, tenis i koszykówkę.
Będąc na emeryturze zawsze znajdował czas by odwiedzić swoją Klinikę i Szpital. To dzięki Jego zaangażowaniu, ambicji i uporowi Klinika zyskała znaczące miejsce na mapie chirurgii w Polsce. Bardzo sobie cenił członkostwo honorowe TCHP.
Będzie nam Ciebie brakowało Profesorze.
Prof. Marek Jackowski
Past Prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich
Kondolencje składa również cały Zarząd TChP