Profesor Waldemar Jędrzejczyk

Wspomnienie

Trudno jest pisać o człowieku, z którym związane było całe moje życie zawodowe.

Dnia 15 maja 2023 roku odszedł na wieczny dyżur chirurgiczny nestor naszego zawodu nasz nauczyciel i mistrz.

Urodził się 01.01.1933 roku w Skarżysku Kamiennej, tam ukończył szkołę średnią. Podjął studia na Wydziale Lekarskim na Akademii Medycznej w Białymstoku. Dyplom lekarza uzyskał w 1958 roku. Rok później związał się na całe życie z chirurgią. Rozpoczął pracę w Oddziale Chirurgii Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, znanego toruńskiego chirurga dr Stefana Myszki.  Drugi stopień specjalizacji uzyskał w 1967 roku. W roku 1969 uzyskał stopień doktora nauk medycznych na Akademii Medycznej w Gdańsku. Tematem dysertacji doktorskiej było: „Leczenie zespołu poresekcyjnego po operacjach żołądka sposobem Billroth II i Rydygiera z powodu choroby wrzodowej"Przez dwa lata był kierownikiem przychodni chirurgicznej na ul. Uniwersyteckiej.

W 1971 roku objął stanowisko ordynatora Oddziału Chirurgii świeżo wybudowanego Szpitala Miejskiego nr 2, który przemianowano na Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu.

Odbył wiele staży naukowych w kraju i zagranicą.

Podstawą jego rozprawy habilitacyjnej były prace brytyjskiego chirurga Raymonda Maurica Kirka. W 1977 roku uzyskuje stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy: „Śluzówkowa antrektomia Kirka w modyfikacji własnej w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy"”.

W 1978 roku organizuje 49 Zjazd TCHP.

Od 1989 roku kieruje początkowo Oddziałem Klinicznym a potem Katedrą i Kliniką Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Akademii Medycznej w Bydgoszczy.

W 1992 roku otrzymuje tytuł naukowy profesora nauk medycznych.

W latach 1990-1996 pełnił funkcję Prorektora na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Bydgoszczy.

W trakcie swojej kariery zawodowej 32 asystentów uzyskało drugi stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej, a dwóch tytuły profesorskie. Był wychowawcą kilku ordynatorów chirurgii.

W roku 2003 przechodzi na emeryturę, pracuje dalej jako chirurg w Aleksandrowie Kujawskim i wykłada w Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku.

Ta krótka notka biograficzna nie oddaje w pełni osobowości Profesora. Zawsze wymagający, zaangażowany w nowe techniki i metody operacyjne zarażał swym entuzjazmem do chirurgii swoich asystentów. Spadkobierca starej szkoły toruńskich od Dandelskiego poprzez jego mistrza dr Myszkę, do samodzielnego rozwoju jako lider grupy zapaleńców.

Dbał o rozwój zespołu zarówno naukowy jak i dydaktyczny tworząc podwaliny naukowej chirurgii od chirurgii żołądka, którą kochał poprzez chirurgie onkologiczną, naczyniową do wprowadzenia nowoczesnej chirurgii laparoskopowej.

Uwielbiał pracę na sali operacyjnej, tenis i koszykówkę.

Będąc na emeryturze zawsze znajdował czas by odwiedzić swoją Klinikę i Szpital. To dzięki Jego zaangażowaniu, ambicji i uporowi Klinika zyskała znaczące miejsce na mapie chirurgii w Polsce. Bardzo sobie cenił członkostwo honorowe TCHP.

Będzie nam Ciebie brakowało Profesorze.

 

Prof. Marek Jackowski

Past Prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich 

Kondolencje składa również cały Zarząd TChP

Jak zostać członkiem TCHP?

Dowiedz się, jak możesz zostać członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich ...

CZYTAJ WIĘCEJ ...

Informacje ogólne o TChP

Celem Towarzystwa Chirurgów Polskich jest:

  • szerzenie zdobyczy nauki wśród chirurgów,
  • zachęcanie i wdrażanie chirurgów do pracy naukowej,
  • współdziałanie w organizowaniu ochrony zdrowia i doskonaleniu chirurgów we współpracy z Izbami Lekarskimi,
  • promowanie i ułatwianie kontaktów z ośrodkami chirurgicznymi w kraju i zagranicą,
  • ...

Czytaj więcej ...

Kalendarz wydarzeń

Październik 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Partnerzy