Plansza webinar 2

Serdecznie zapraszamy na II Webinar organizowany w ramach Akademii Wiedzy Chirurgicznej TChP – Rak odbytnicy.

Kierownikiem naukowym jest Prof. Marek Szczepkowski, Przewodniczący Sekcji chirurgii kolorektalnej TChP.

Program webinaru:

  1. Wczesny rak odbytnicy – współczesne postępowanie, doświadczenia własne – Prof. Marek Szczepkowski
  2. Ciekawe przypadki kliniczne –Prof. Łukasz Dziki i Prof. Antoni Szczepanik
  3. Cyfryzacja chirurgii - nowoczesna platforma Medtronic– Bartosz Skonieczny

Partnerem webinaru jest firma Medtronic.

Kiedy: 15.01.25

Godzina: 19:00

Czas: 1,5 H

Online: Rejestracja na webinar: https://livewebinar.com/akademiawiedzytchp

Zapraszamy

W dniu 16.12.2024 podczas 6 Posiedzenia ZG TChP ogłoszono i zatwierdzono wyniki postępowania stypendialnego w sesji zima 2024.

Laureatami zostali: 

Lek. med. Natalia Olszewska, CSK UCK WUM

Lek. med. Urszula Skorus-Zadęcka, Szpital Uniwersytecki w Krakowie,

Dr n. med. Michał Proczka, CSK UCK WUM

Lauratom gratulujemy

 

 
smietanamituraduel
 
Szanowni Państwo
Towarzystwo Chirurgów Polskich rozpoczyna cykl bezpłatnych webinarów dla wszystkich naszych członków pod nazwą Akademia Wiedzy Chirurgicznej TChP.
 
Zapraszamy na pierwszy webinar zorganizowany we współpracy z Sekcją Przepuklin TChP.
Wynalezienie „Stalowego Konia” zmieniło Dziki Zachód i Stany Zjednoczone Ameryki na zawsze. Po wprowadzeniu kolei już nic nie było takie samo.
Niektórzy uważają, że podobny wpływ na herniologię miało wprowadzenie makroporowatych siatek lekkich, zwłaszcza w kontekście zakażeń.
Jak jest w rzeczywistości? Czy można wszczepić siatkę w skażone pole operacyjne? Czy perforacja jelita automatycznie dyskwalifikuje z możliwości założenia implantu? A może powtarzamy mity, przekazywane z jednego pokolenia chirurgicznego na drugie? Jaki jest aktualny stan wiedzy na ten temat?
To nie są pytania, na które może odpowiedzieć przeciętny zjadacz chleba.
Wyciągnęliśmy więc największe działa. Profesor Kryspin Mitura i Profesor Maciej Śmietański. Czyje argumenty do Was przemówią?
Dowiemy się tego 18 grudnia, w środę, w samo (po)południe – o godzinie 19:00.
Partnerem webinaru jest firma MEDTRONIC.
Udział w webinarze jest bezpłatny, pod warunkiem wcześniejszej rejestracji.
W trakcie webinaru każdy uczestnik będzie miał możliwość wzięcia udziału w głosowaniu:
Czy wszczepiłbyś siatkę w zakażone pole chirurgiczne?
Wyniki głosowania podamy na koniec spotkania.
Program:
18.12.2024 (ŚRODA), godzina 19:00
19:00 – 19:05 Przywitanie. Dr Mateusz Zamkowski
19:05 – 19:25 Skażone pole operacyjne to nie problem. Prof. Maciej Śmietański
19:25 – 19:45 Skażone pole operacyjne uniemożliwia plastykę z implantem. Prof. Kryspin Mitura
19:45 – 20:00 Pytania od uczestników. Dyskusja. Podsumowanie ankiety. Pożegnanie. Dr Mateusz Zamkowski
 
Zapraszamy

baner hogendorf spychalski 2

 

Szanowni Państwo, 

Serdecznie zapraszamy do udziału w siódmej już edycji programu edukacyjnego Czwartki Chirurgiczne. W tym roku przygotowaliśmy dla Państwa 3 unikatowe spotkania ze specjalistami z całej Polski.

Najbliższy wykład, który odbędzie się 19 grudnia o godzinie 20:00, pt. „Niedrożność mechaniczna jelit” poprowadzi opiekun merytoryczny projektu Prof. Adam Dziki, a jego gośćmi będą: Prof. Piotr Hogendrof, Prof. Michał Spychalski. Udział w programie to wyjątkowa możliwość edukacji i dyskusji na istotne tematy. Zachęcamy do pobierania materiałów z poprzednich wideoszkoleń.

Rejestracja dostępna na stronie www.czwartkichirurgiczne.pl

 

Szanowni Państwo

Zapraszamy do rejestracji na 72 Kongres TChP na www.kongrestchp.pl

rej Kongres 72TChP2025 1200x628px rejestracja

Kongres American College of Surgeons odbył się w dniach 19-22.10.2024 r. w San Francisco. W trakcie tegorocznego kongresu "Poland Chapter of the American College of Surgeons" został oficjalnie przyjęty w struktury American College of Surgeons wraz ze Szwecją. Ta podniosła uroczystość odbyła się 19 października. 

Prof. Wojciech Kielan, Past Prezes TChP został mianowany "Governor Poland Chapter of American College of Surgeons".

W trakcie kongresu prof. Marek Jackowski, prof. Michał Grąt, prof. Wacław Kuczmik i dr Maciej Matyja zostali uroczyście przyjęci w poczet członków ACS.

Następny kongres American College of Surgeons odbędzie się w Chicago w dniach 4-7 października 2025 r.

Bardzo zachęcamy członków TChP do wstąpienia w szeregi American College of Surgeons. Aplikacje są dostępne na stronie ACS. 

Sesja naukowa "Poland Chapter of American College of Surgeons" odbędzie się w czasie przyszłorocznego, 72 Kongresu TChP w dniach 22-25 października 2025 r, w Warszawie.

https://www.facs.org/for-medical-professionals/membership-community/acs-chapters/chapter/976/

1acs

Szanowni Państwo

Zapraszamy do składania wniosków o stypendia naukowe TCHP w postępowaniu zima 2024.

Wypełnione dokumenty można przesyłać na adres: biuro@tchp.pl do końca listopada.

Stypendium naukowe wynosi 6000 zł.

Szczegóły w regulaminie stypendiów.

Zapraszamy

Regulamin i wniosek stypendialny

Z dniem 7 października na stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie chirurgii ogólnej został powołany Prof. Jerzy Sieńko. Prof. Sieńko jest członkiem Zarządu Głównego TChP, Przewodniczącym oddziału zachodniopomorskiego TChP.

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Sieńko

Studia medyczne ukończył w 1994 r. na Wydziale Lekarskim Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. W 1997 r. uzyskał specjalizację I° z chirurgii ogólnej a w 2001 r. II°, w 2005 r. z transplantologii klinicznej, a w 2016 r. z chirurgii onkologicznej. Pracę doktorską pt. „Wpływ czynników immunologicznych i nieimmunologicznych na wczesną i odległą funkcję przeszczepionej nerki" obronił w 2003 r. W 2014 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie monografii pt. ,,Wpływ mikrochimeryzmu i układu immunologicznego biorcy na czynność nerki przeszczepionej”. We wrześniu 2020r. Prezydent RP nadał mu tytuł profesora. Jest autorem i współautorem 90 publikacji naukowych w krajowych i zagranicznych czasopismach recenzowanych oraz 169 doniesień zjazdowych prezentowanych na polskich i międzynarodowych konferencjach oraz sympozjach    o łącznym IF 150 i 4204 punktach MNiSW. Jest promotorem 9 zakończonych obronami rozpraw doktorskich oraz recenzentem w 10 postępowaniach na stopień doktora nauk medycznych,  7 na stopień doktora habilitowanego i 4 o tytuł profesora. Przez ponad dwadzieścia lat współtworzył zespół Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej PUM. Obecnie Pracuje w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Zespolonego w Szczecine.

Jego zainteresowania badawcze skupione są wokół transplantologii i dotyczą głównie poszukiwań czynników decydujących o losach przeszczepionej nerki. Przez 16 lat pełnił funkcję Zastępcy Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej a od dwóch lat jest Sędzią Okręgowego Sądu Lekarskiego Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie. Profesor jest współorganizatorem Lekarskiej Misji medycznej w Kenii w ramach Fundacji Harambee Polska. Od 2015 roku (trzecią kadencję) jest członkiem Krajowej Rady Transplantacyjnej przy Ministrze Zdrowia. Aktywnie uczestniczy w pracach Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, którego jest członkiem od 2001 roku. Drugą kadencję zasiada we władzach Towarzystwa Chirurgów Polskich jako Przewodniczący Zachodniopomorskiego Oddziału.

W marcu 2022 r ukończył studia podyplomowe MBA w sektorze ochrony zdrowia, a od dwóch lat pełni funkcję członka Rady Nadzorczej Szpitala Południowego w Warszawie. Za działalność naukowo-badawczą ponad 20-krotnie otrzymał nagrody Rektora PAM/ PUM. Był laureatem indywidualnej nagrody Rektora PUM za działalność dydaktyczną. Otrzymał Złotą Odznakę Izby Lekarskiej w Szczecinie za wieloletnią pracy społeczną na rzecz samorządu lekarskiego oraz Medal Zasłużonego dla Miasta Szczecina. Został uhonorowany Srebrnym Medalem Pro Merito Malitensi przyznanym przez Suwerenną Radę Zakonu Maltańskiego w Rzymie za wieloletnią pracę społeczną na rzecz zakonu.

Żona Magdalena jest specjalistą pediatrii i neurologii dziecięcej.

Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi nowej funkcji i liczymy na ścisłą współpracę z Towarzystwem, mającą na celu poprawę sytuacji polskiej chirurgii. 

Pragniemy podziękować również Prof. Grzegorzowi Wallnerowi, który przez 10 lat wspierał TChP jako Konsultant Krajowy. 

 

jacek pawlakZ głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu w dniu 26 października 2024 r. na wieczny dyżur, wybitnego chirurga, pioniera chirurgii i transplantacji wątroby – prof. dr hab. n. med. Jacka Pawlaka

Prof. Jacek Pawlak wywodził się ze słynnej I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, był uczniem prof. Jana Nielubowicza, prof. Jerzego Szczerbania oraz prof. Bogdana Michałowicza. Specjalizację z chirurgii ogólnej i kolejne szczeble kariery akademickiej zdobywał w Klinice Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby w warszawskim Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha. Był liderem zespołu, który 30 grudnia 1994 r. przeprowadził pierwsze w Polsce udane przeszczepienie wątroby u biorcy dorosłego.

W 2005 r. objął stanowisko Ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej i Dyrektora Medycznego w powstającym właśnie Szpitalu Zachodnim im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim. Oddział ten z wielkimi sukcesami prowadził prawie 20 lat. Organizował cieszące się powodzeniem konferencje, sympozja, warsztaty chirurgiczne, dbał o wysoki poziom merytoryczny i rozwijał swój zespół. Sam był znakomitym, utalentowanym, wszechstronnym chirurgiem i niekłamanym autorytetem chirurgicznym w kraju. Wychował i wyspecjalizował wiele pokoleń młodych chirurgów.

Był również cenionym wykładowcą i nauczycielem akademickim. Niemal od początku działalności w Jego oddziale zajęcia z chirurgii odbywali studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uczelni Łazarskiego.

Prof. Jacek Pawlak był niezwykle oddany swoim pacjentom i oni go uwielbiali. Pomimo wielkich sukcesów profesjonalnych był osobą skromną i ogromnie życzliwą, gotową do pomocy w każdym momencie i w każdej sprawie, nie tylko medycznej. Był przy tym niezwykle pogodny i miał wyjątkowe poczucie humoru.

W pochmurne przedpołudnie 31 października 2024 r., z wielkim żalem towarzyszyliśmy Mu w ostatniej drodze – został pochowany na cmentarzu w Komorowie.

Będzie nam Go bardzo brakowało. Bez Niego świat już nie będzie taki sam…

Cześć Jego pamięci !

Jak zostać członkiem TCHP?

Dowiedz się, jak możesz zostać członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich ...

CZYTAJ WIĘCEJ ...

Informacje ogólne o TChP

Celem Towarzystwa Chirurgów Polskich jest:

  • szerzenie zdobyczy nauki wśród chirurgów,
  • zachęcanie i wdrażanie chirurgów do pracy naukowej,
  • współdziałanie w organizowaniu ochrony zdrowia i doskonaleniu chirurgów we współpracy z Izbami Lekarskimi,
  • promowanie i ułatwianie kontaktów z ośrodkami chirurgicznymi w kraju i zagranicą,
  • ...

Czytaj więcej ...

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Partnerzy